Daj Się Poznać 2017

Już dzisiaj startuje kolejna edycja konkursu Daj Się Poznać organizowanego przez Macieja Aniserowicza z bloga devstyle.pl. Długo się zastanawiałem i podjąłem decyzję, że i ja dam się poznać.

 

O co chodzi?

W konkursie każdy może wziąć udział. Nawet nie trzeba być programistą, gdyż można się uczyć w trakcie trwania konkursu. Jakie są wymagania? Wystarczy swój open-source’owy projekt umieścić na platformie GitHub (jako projekt publiczny) i prowadzić bloga (może być o dowolnej tematyce) publikując po 2 wpisy tygodniowo: 1 dotyczący projektu a drugi związany z programowaniem i/lub branżą IT.

Nie wiem jeszcze o czym będą wpisy, które nie muszą dotyczyć projektu ale chciałbym, żeby były jakoś z nim powiązane i jednocześnie dotyczyły prostych/podstawowych zagadnień.

Konkurs trwa od pierwszego marca do ostatniego maja z dopuszczalną przerwą pod warunkiem rozwijana projektu przez minimum 10 tygodni. Jak podkreśla sam Maciek, konkurs jest wymagający i będzie niezłym wyzwaniem (przynajmniej dla mnie 😀 ) ale co tam, jak powiedziało się a to trzeba powiedzieć b.

 

O projekcie

W skrócie Todloo będzie stroną/aplikacją To Do (do zarządzania zadaniami). Całość powstanie na bazie PHP (z wykorzystanie frameworka Laravel), MySQL, Node.js i Reacta. Do tego CSS z wykorzystaniem preprocessora SASS oraz ES6 (ES2015) dla JS/React. Użyję do tego Laravel Mix, które (który?) wykorzystuje Webpacka. Przyznam się szczerze, że Node.js, React, SASS i ES6 to dla mnie „czarna magia”, z którą do tej pory (o zgrozo!) nie miałem do czynienia i wszystkiego będę się dopiero uczył.

Dlaczego taki projekt? No cóż, korzystałem w mniejszym lub większym stopniu z podobnych rozwiązań i zawsze czegoś mi brakowało – w Nozbe brak tablic, w Trello brak zwykłych list (jak w Nozbe), Asana strasznie zamula – nie raz trzeba odświeżyć całą (całą!) stronę, żeby zobaczyć zmiany wprowadzone przez inne osoby. Wszędzie brakuje gantta (nie liczę rozwiązań „na około”). Jak się okazało nie tylko ja mam takie „braki”. Stąd pomysł o zrobieniu aplikacji „all in one”, gdzie każdy znajdzie to czego potrzebuje bez konieczności używania kilku (nastu) aplikacji. Oczywiście muszę dobrze do tego podejść, żeby nie było „przeładowania”.

Założenia projektu (na chwilę obecną):

 • tworzenie zadań w projektach (może i w podprojektach – ciągle się zastanawiam)
 • organizowanie projektów/zadań w listy i tablice (kanban) – myślę też o widoku „biurka” (możliwość rozrzucania zadań jak popadnie – coś jak mapa myśli) ale to ew. gdzieś „na końcu” (zastanawiam się nad sensownością tego widoku)
 • etykietowanie (globalnie i w ramach projektu)
 • zadania powtarzalne (może nawet łączone cykle – codziennie przez 2 pierwsze tygodnie)
 • ustawienie czasu na zadanie (data, godzina, od do)
 • kalendarz + integracja z kalendarzem Google (chciałbym w obie strony)
 • zespoły/współpracownicy – współdzielenie projektów zadań
 • notatki
 • czat
 • wykres gantta
 • integracja z dyskami (przynajmniej Google Drive)
 • integracja z GitHubem (przynajmniej śledzenie ticketów)

Jeśli pojawi się coś w trakcie to możliwe, że też zostanie dodane. A może Wy chcielibyście jakąś funkcję? Nie mam pojęcia ile z tego zrobię w ramach konkursu a ile już po zakończeniu ale jestem dobrej myśli. Kiedyś będzie zrobione (oby prędzej niż później 😀 )

 

Mam nadzieję, że „jakoś to pójdzie” i „coś z tego będzie” a przy okazji spoooooro się nauczę 🙂

PS Też bierzecie udział? Dajcie znać w komentarzach – zalinkujcie swoje blogi a na pewno zajrzę.