Git(Hub)

Po „małej” przerwie pora wrócić do wpisów o Gicie. Dzisiaj o podstawowym korzystaniu z GitHuba.

 

Początek

Na początek potrzebujemy utworzyć swoje konto (jeśli już macie to możecie ominąć ten punkt). Przechodzimy na stronę rejestracji, wpisujemy username, email i hasło i klikamy „Create an account”.

W drugim kroku wybieramy czy chcemy aby nasze konto było darmowe czy płatne (w tej chwili 7$/miesiąc). Różnica polega na tym, że w darmowym nie mamy możliwość tworzenia prywatnych repozytoriów – tylko publiczne. Po wybraniu klikamy „Continue”.

W trzecim kroku (który możemy pominąć) odpowiadamy na cztery krótkie pytania.

W między czasie powinniście dostać email z linkiem do potwierdzenia użytego adresu email.

 

Nowe repozytorium

Aby utworzyć nowe repozytorium możemy kliknąć na „Start a project” albo klikając na „+” w prawym górnym rogu i „New repository”.

Wystarczy teraz uzupełnić mały formularz: wpisać nazwę projektu, dodać opis (nie wymagane), wybrać czy projekt ma być publiczny czy prywatny (jeśli macie darmowe konto to przy zaznaczeniu „private” zostaniecie poproszeni o wniesienie stosownej opłaty), utworzyć domyślny plik README.md (pozwoli od razu sklonować projekt, można pominąć jeśli ma się już projekt, który chce się dodać do GitHuba – tak jak my), wybrać co ma być dodane do pliku .gitignore (nie wymagane) i wybrać rodzaj licencji (nie wymagane). Na koniec wystarczy kliknąć „Create repository”.

Waszym oczom ukaże się strona repozytorium, która zawiera kilka zakładek („Wiki”, „Issues” i „Projects” można wyłączyć w zakładce „Settings”).

Nas interesuje pierwsza zakładka „Code”, która na tą chwilę zawiera informację jak zacząć pracę z repozytorium – można sklonować repozytorium na swój komputer, utworzyć nowe repozytorium i powiązać oba, powiązać już istniejące lub zaimportować kod z innego repozytorium. My zajmiemy się tym powiązanie istniejącego repozytorium (na komputerze) z właśnie utworzony. Repozytorium będzie to utworzone w poprzednich częściach (linki na dole).

 

Praca z repozytorium

Oczywiście najpierw musicie wejść w konsoli do Waszego repozytorium i użyć komendy

gdzie musicie zamienić „username” na Wasz username a „repozytorium” na nazwę utworzonego na GitHubie repozytorium. Polecenie to tworzy w naszym lokalnym (na komputerze) repozytorium skrót o nazwie „origin” do repozytorium, które zostało utworzone na GitHubie. Jest to bardzo pomocne, gdyż nie trzeba za każdym razem używać pełnego adresu. Przydaje się też jeśli np. pracujecie nad jakimś projektem w kilka osób i zamiast różnych gałęzi to każdy ma osobne repozytorium albo forkujecie czyjeś repozytorium (pracujecie z czyimś repozytorium) i chcecie np. podglądać jak inni pracują z tym repozytorium. Wtedy zamiast tworzyć nowe kopie na komputerze (w osobnych folderach) możecie utworzyć nowy skrót do innego repozytorium i powiązać go z osobną gałęzią (więcej o tym może napiszę w osobnym wpisie).

 

Teraz wystarczy wypchnąć (przesłać do zdalnego repozytorium) nasze repozytorium do GitHuba poleceniem

„origin” to nazwa wcześniej zdefiniowanego skrótu a master to gałąź do której będzie wysyłane repozytorium. Parametr „-u” pozwala skrócić dwa polecenia do jednego (tego powyżej). Bez tego parametru trzeba by wpisać:

i

Przypisuje to gałąź „master” z repozytorium, które znajduje się pod skrótem „origin” do naszej gałęzi „master”. Od tej chwili wystarczy użyć „git push” lub np. „git pull” (o tym niżej) bez dopisywania „origin master” i git będzie wiedział, gdzie ma wysłać.

 

Po wpisaniu powyższej komendy „git push” otrzymamy

Najważniejszych na tą chwilę informacje są dwie: do jakiego repozytorium oraz jaka i na jaką gałąź zostało wysłane.

 

Po tej operacji zakładka „Code” na GitHubie wygląda tak

  1. To liczba wszystkich commitów z wybranej gałęzi lub tagu
  2. Liczba gałęzi – nie przesłaliśmy jeszcze gałęzi „dev”
  3. Liczba udostępnionych wersji projektu – tworzone za pomocą tagów (więcej wkrótce)
  4. Liczba osób, które współtworzą z nami projekt (dodają nowe commity)
  5. Możliwość wybrania, którą gałąź lub tag chcemy przeglądać
  6. Lista plików (i folderów jeśli byłyby w projekcie), które znajdują się w wybranej gałęzi lub tagu

 

Dodajmy sobie do GitHuba gałąź „dev”. Najpierw musimy przełączyć się na tą gałąź w naszym repozytorium

i wypychamy gałąź do GitHuba tak samo jak wcześniej gałąź „master”

 

Więcej o pracy z GitHubem w kolejnej części. Jeśli chcecie abym poruszył jakiś konkretny temat Gita lub GitHuba piszcie śmiało w komentarzach na blogu lub w social media 😉


Post 4 z 5 z serii Git