Uruchamiamy serwer – XAMPP

Wkrótce zaczniemy używać PHP więc potrzebujemy sobie przygotować serwer.

 

Skorzystamy z paczki XAMPP w skład której wchodzi Apache, MariaDB, PHP i Perl. XAMPP’a możemy zainstalować na systemie Windows, Linux i MacOS. Dodam tylko, że użycie XAMPP’a nie jest jedynym i najlepszym rozwiązaniem ale za to jest prosto i szybko i na początek wystarczy a z czasem poznacie inne rozwiązania 😉

Na początek potrzebujemy pobrać instalator dla naszego systemu ze strony Apache Friends (ja zainstaluję na Windowsie).

Uruchamiamy instalator i w pierwszym oknie klikamy „Next”

 

Wybieramy komponenty, które mają zostać zainstalowane. Nas interesuje głównie Apache, MySQL, PHP i phpMyAdmin (ja zostawię wszystko zaznaczone).

 

Podajemy katalog w którym ma zostać zainstalowany XAMPP.

 

Odznaczamy pole „Lear more about Bitnami for XAMPP” (chyba, że chcecie poczytać o tym więcej – to pakiet instalatorów dla np. WordPressa, Drupala itp.).

 

W kolejnym oknie klikamy po prostu „Next” (nic więcej tutaj nie ma).

 

I czekamy aż zakończy się proces instalacji.

 

W ostatnim oknie zostawiamy zaznaczoną opcję „Do you want to start the Control Panel now?” i klikamy „Finish”.

 

XAMPP zostanie uruchomiony a my przy pierwszym razie będziemy poproszeni o wybór języka (angielski lub niemiecki) – wybieram język który nam odpowiada i klikamy „Save”.

 

Otworzy nam się panel w którym możemy zarządzać poszczególnymi komponentami.

 

Klikamy „Start” przy pozycji „Apache” i podświetli się na zielono.

 

Po wpisaniu w przeglądarce adresu „localhost” powinniśmy być przekierowani na stronę „localhost/dashboard” informującą o poprawnym zainstalowaniu pakietu.

 

 

Moglibyśmy tutaj już zakończyć ale sądzę, że większość z Was będzie chciała pracować nie tylko nad jednym projektem, dlatego wykonamy jeszcze jeden krok.

Przy pozycji „Apache” wybieramy „Config” i „Apache (httpd.conf).

 

Otworzy nam się plik tekstowy, w którym na samym końcu dodajemy:

Linijka druga zawiera ścieżkę, pod którą będzie znajdowała się strona – „C:/xampp” to u mnie katalog, w którym zainstalowałem XAMPP’a, „htdocs” do katalog, w którym obecnie znajduje się strona powitalna (ta wspomniana powyżej) a „blog” to katalog do projektu który się tu znajdzie (z serii „Blog od podstaw„). Nic nie stoi na przeszkodzie abyście wskazali dowolną ścieżkę na Waszym komputerze.

Linia trzecia i czwarta to adresy pod jakimi dostępny będzie projekt (tylko z poziomu naszego komputera – o udostępnianiu innym osobą napiszę kiedyś indziej).

Linie piąta i szósta to ścieżki do plików z logami dla tego projektu (warto dla każdego projektu mieć osobne log, wtedy w razie problemów szybko znajdziemy co jest nie tak).

Jeśli w przyszłości będziecie chcieli dodać nowy projekt to wystarczy skopiować ten fragment i podmienić ścieżki i adresy na te właściwe dla tego projektu 🙂

 

Zapisujemy plik a następnie otwieramy plik „hosts” z uprawnieniami administratora. Położenie pliku możecie zobaczy na Wikipedii. Dodajemy na końcu:

i zapisujemy.

„127.0.0.1” to adres IP naszego serwera a „blog.dev” to adres projektu, który podaliśmy chwilę wcześniej. Dla każdego projektu trzeba powtórzyć ten krok wpisując tylko odpowiedni adres dla projektu.

Na koniec przechodzimy do katalogu, w którym ma się znaleźć projekt (u mnie „C:\xampp\htdocs\blog”) tworzymy plik „index.html”, w którym wpisujemy „Hello World” i zapisujemy. Następnie wracamy do panelu XAMPP’a i przy „Apache” klikamy „Stop” a następnie „Start” – musimy zrestartować (uruchomić ponownie) serwer, żeby zmiany zadziałały.

Teraz wpisując adres projektu „blog.dev” powinniście zobaczyć tekst „Hello World”.

I już – tak po prostu 🙂

Jeśli macie jakiś problem z instalacją lub konfiguracją dajcie znać w komentarzach.